مهره خروسکی

مهره خروسکی که در انگلیسی با نام WING NUT یا مهره بالدار شناخته می شود دسته ای از مهره ها را شامل می شود که در صنایع سبک مورد استفاده قرار می گیرد. مهره خروسکی دارای دو سر برامده مانند بال می باشد که اتصال آن بر روی مهره را از طریق نیروی دست بسیار ساده می سازد. مهره خروسکی که توسط نیروی دست محکم می شود گشتاور و تنش اتصال چندان بالایی را به همراه نداشته و اغلب برای کاربری های ساده در صنایع سبک مورد استفاده قرار می گیرد. گروه صنعتی پیچ سازان تولید کننده و عرضه کننده مهره خروسکی در سایز های مختلف می باشد. مهره خروسکی در سایز های میلیمتری مختلفی تولید می شود و با افزایش سایز مهره پره های خروسکی آن نیز برای ایجاد گشتاور اتصال بالاتر با سایز بزرگتری تولید می شوند. بدین ترتیب با افزایش سایز مهره خروسکی وزن آن بصورت قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

مشخصات فنی مهره خروسکی

مهره خروسکی از روش فورج گرم و طبق استاندارد DIN315 تولید می شود. مهره خروسکی دارای دنده هایی با استاندارد 6H می باشد که دنده های درشت بوده و دارای سایز های میلیمتری هستند. مهره خروسکی اغلب از جنس آهنی کلاس 5 تولید می شود و بصورت آبکاری شده گالوانیزه سرد و به رنگ نقره ای در سایز های مختلف از 3 میلیمتر به بالا عرضه شده است. گرید های استنلس استیل مهره خروسکی عبارتند از گرید A2 که از استیل گرید 304 تولید شده است و گرید A4 که از استنلس استیل گرید 316 تولید شده است. روش های مختلفی برای تولید مهره خروسکی وجود دارد که محبوب ترین آنها مانند تولید مهره شش گوش روش فورج گرم می باشد . بدین معنا که مهره خروسکی را بصورت قالبی بدین شکل در می آورند. هر چند که قابلیت تولید مهره خروسکی بصورت جوشی نیز وجود دارد. گروه صنعتی پیچ سازان تولید کننده مهره خروسکی در سایز های مختلف می باشد.

مهره خروسکی آهنی گالوانیزهمهره خروسکی آهنی گالوانیزه
|

موجود
مهره خروسکی استیل A2مهره خروسکی استیل A2
|

موجود
مهره خروسکی استیل A4مهره خروسکی استیل A4
|

موجود
مهره خروسکی چدنیمهره خروسکی چدنی
|

موجود

تنش اتصال مهره خروسکی

مهره های خروسکی هر چند قابلیت بستن و اتصال توسط برخی انواع آچار و انبر ها را دارند اما اساسا برای اتصال توسط نیروی دست طراحی شده اند. از این رو تنش اتصال مهره خروسکی با نیروی گشتاور تولید شده توسط انگشتان دست و تنها برای اتصال در شرایط استاتیک می باشد. بدین معنی که مهره خروسکی بطور معمول بر روی ماشین آلات دینامیکی که دارای لرزش و ارتعاش هستند طراحی نشده است. نوع رزوه های داخلی مهره خروسکی مانند دیگر انواع مهره های استاندارد شش گوش دنده درشت می باشد که در تماس با رزوه های پیچ بسته و تنش اتصال را فراهم می کنند.

مقایسه مهره خروسکی آهنی و استیل

از آنجاییکه نوع کاربری و تنش اتصال مهره خروسکی نیازی به تنسایل بالا حاصل از تنش بالای اتصال را بوجود نمی آورد از این رو مهره خروسکی یا از گرید های پایین آهنی مانند گرید 4.8 و 5.6 تولید می شود و یا برای کاربری های خاص از گرید های مختلف استنلس استیل. در صورت استفاده از مهره خروسکی آهنی به رنگ نقره ای ناشی از آبکاری با فلز روی تحت فرایند گالوانیزه گرم و در صورت استفاده از استنلس استیل مهره خروسکی به رنگ نقره ای مایل به زرد عرضه می شود. مهره خروسکی استیل هم قیمت بسیار بالاتری نسبت به مورد آهنی دارد چرا که عناصر فلزی ارزشمندی در آن بکار گرفته شده مانند کروه و نیکل و ختی در صورتیکه تنسایل مقاومتی نیز مطرح باشد دارای تنسایلی برابر 700 نیوتن بر میلیمتر مربع بوده و از مورد آهنی سخت تر می باشد.

انواع آبکاری مهره خروسکی

مهره های خروسکی در صورتیکه از جنس استنلس استیل تولید شده باشند نیازی به آبکاری سطحی ندارند. اما استفاده از مهره خروسکی آهنی به سبب ضعف ذاتی آهن در برابر آب و رطوبت، تغییر رنگ و اکسید شدن سریع آن در فضای باز بدون آبکاری سطحی استفاده از فرایند های آبکاری را برای مهره خروسکی امری الزامی می نماید. با توجه به اینکه سطح کاربری مهره خروسکی سطح عادی می باشد و در کاربری های سنگین و حساس صنعتی از آنها استفاده ای نمی شود از این رو در اغلب موارد آبکاری سطحی طی فرایند گالوانیزه سرد مهره خروسکی و آبکاری که به رنگ نقره ای براق بر روی سطح آن دیده می شود برای ان سطح از کاربری کفایت می کند. همچنین با توجه به اینکه در اغلی موارد مهره خروسکی با دست بسته می شود بر روی بدنه آن نیز خراشی ایجاد نمی شود چرا که در صورت ایجاد خراش های سطحی بر روی مهره خروسکی و یا در کل بر روی پیچ شش گوش گالوانیزه لایه های زیرین در آستانه خوردگی و زنگ زدگی قرار می گیرند.

معیار های تعیین کننده قیمت مهره خروسکی

مهره خروسکی اغلب در گرید های پایین تولید می شود بدین معنا که فاکتور های عمل آوری فلزات در گرید های گوناگون، عملیات حرارتی سخت برای افزایش تنسایل و سختی برای مهره خروسکی اعمال نمی شود و از این نظر قیمت مهره خروسکی تحت تاثیر فاکتور های اولیه و مهم تاثیر گذار بر قیمت فلزات و پیچ و مهره های ساده قرار دارد. برخی از این فاکتور ها به قرار زیر هستند.


  • جنس مهره خروسکی یکی از اصلی ترین و موثر ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت این دسته از مهره ها محسوب می شود. طبیعتا مهره خروسکی استیل دارای فیمت بالاتری نسبت به مهره خروسکی آهنی دارد چرا که از فلزات ارزشمندی چون کروم و نیکل در ساختار این متریال از مهره خروسکی استفاده می شود.
  • سایز مهره خروسکی که معیاری برای مشخص شدن میزان متریال بکار رفته در تولید محسوب می شود و بصورت مستقیم بر قیمت مهره خروسکی تاثیر می گذارد.

در برخی از موارد استاندارد های خاصی از مهره خروسکی مورد درخواست قرار می گیرد که بصورت معمول در بازار یافت نمی شود و نیاز به تولید دارد. در این موارد قیمت مهره خروسکی با استاندارد خاص بالا بوده و بر حسب تعداد مورد نیاز اعلام می شود.

TEL : 021-55413127 | 55413167
Fax : 021-55421579
Email: info [at] pichsazanco.ir
Web: www.pichsazanco.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Pich Sazan Co.