مهره واشردار

مهره واشر دار یکی از انواع پر کاربرد مهره های صنعتی محسوب می شود که به ششکل شش گوش بصورت واشر متصل و به روش فورج گرم تولید می شود. مهره واشر دار بصورت مستقیم با دارا بودن شکل فلنج مانند بر روی سطح کار می نشیند و نیازی به واشر تخت برای اتصال ندارد. مهره واشردار به دو صورت ساده و خاردار تولید می شود که در شکل ساده بخش بیرونی فلنج یا واشر کاملا صاف و در صورت خاردار بودن بر روی سطح فلنج خارهایی تعبیه شده است. مهره واشردار اغلب در اتصالاتی از پیچ و مهره مورد استفاده قرار میگیرد که نیازی به واشر فنری به منظور قفل کردن و یا افزایش تنش اتصال نباشد. گروه صنعتی پیچ سازان تولید کننده مهره واشردار در سایز های مختلف و در گرید های مختلف آهنی، فولادی و استیل در ایارن می باشد.

مشخصات فنی مهره واشردار

مهره واشر دار مانند مهره شش گوش در دو متریال اصلی آهنی و فولادی و یا استنلس استیل تولید می شود. مهره واشر دار آهنی در کلاس 5 و تنها با دنده درشت تولید می شود. مهره واشردار فولادی در کلاس 8، 10 و 12 موجود می باشد. مهره واشر دار آهنی اغلب بصورت آبکاری شده گالوانیزه سرد به رنگ نقره ای و مهره واشردار فولادی بصورت آبکاری شده گالوانیزه سرد و گرم تولید و عرضه می شوند. مهره واشر دار استنلس استیل نیز مانند مهره شش گوش ساده در دو گرید A2 , A4 تولید و عرضه می شود. شکل واشر طراحی شده بر روی مهره واشر دار گاهی بصورت تخت ساده، گاهی بصورت تخت و دارای خارهای سطحی بصورت شیاری و گاهی نیز بصورت کونیک می باشد. در صورت کونیک بودن یعنی انحنا دار بودن واشر اتصال با بسته شدن بیشتر مهره واشردار تنش اتصال افزایش پیدا می کند.

مهره واشر دار فولادی استاندارد DIN 6331مهره واشر دار فولادی استاندارد DIN 6331
|

موجود
مهره واشر دار استیل A2مهره واشر دار استیل A2
|

موجود
مهره واشر دار آهنی گالوانیزهمهره واشر دار آهنی گالوانیزه
|

موجود

مقایسه عملکرد مهره واشردار با اتصال مهره و واشر تخت

این انتخاب برای کاربران همواره وجود دارد که مهره واشردار را بعنوان یکی از آپشن ها در کنار انتخاب مهره و واشر تخت که کارایی نسبتا برابری را فراهم می کند در نظر داشته باشند. اما این دو نوع اتصال با وجود شباهت ها تفاوت هایی نیز دارند. یکی از مهمترین فاکتورهای تفاوت دو نوع اتصال تنش اتصال است. تنش اتصال مهره واشردار کمتر از تنش اتصال مهره و واشر تخت می باشد چرا که در آخرین مراحل اتصال مهره واشردار با مقاومت بالاتری برای گشتن و محکم شدن به سبب یک تکه بودن دارد در مقایسه با مهره ای که در آخرین دورهای اتصال با حرکت روان بر روی واشر تخت با پیشروی خود ادامه می دهد. از نظر آب بندی در اغلب موارد اتصال مهره واشردار دارای قابلیت های آب بندی بالاتری از مهره و واشر می باشد.

آبکاری مهره واشردار فولادی

بر خلاف مهره واشردار استنلس استیل که نیازی به هیچ گونه آبکاری سطحی ندارد و بواسطه درصد بالایی از فلزات فوق فعال مانند نیکل و کروم در ساختار در مقابل زنگ زدگی و اکسید شدن محفوظ می باشد مهره واشردار فولادی و آهنی با وجود بالا بودن مقاومت و تنسایل کششی بسیار در برابر آب و رطوبت و دیگر خورنده های محیطی مانند باران های اسیدی، آب دریا و نمک ها اسید های صنعتی آسیب پذیر هستند. از این رو در صنایع اغلب از 4 نوع آبکاری برای محافظت سطحی مهره واشردار در برابر خورنده ها استفاده می کنند.

  • مهره واشردار گالوانیزه سرد که اغلب برای گرید های آهنی و پایین مهره واشردار مورد استفاده قرار گرفته و با بکار گیری فلز روی صورت می پذیرد.
  • مهره واشردار گالوانیزه گرم که دارای مقاومت محیطی بالایی بوده و در حمام های ویژه تا دمای 600 درجه و توسط فلز زینک مورد آبکاری قرار می گیرد.
  • مهره واشردار داکرومات که در واقع دارای آبکاری الکتروپلیتینگ با فلز روی می باشد.
  • مهره واشردار فسفاته که به رنگ سیاه دیده می شود و اغلب برای گرید های خشکه 8.8 و بالاتر از فولاد مورد استفاده قرار می گیرد.

در میان موارد یاد شده امروزه بیشترین کاربری و درخواست به سبب شرایط مناسب کاری که وجود دارد برای مهره واشر دار داکرومات می باشد.

قیمت انواع مهره واشردار

مهره واشردار با تنوع گسترده ای از جنس و سایز تولید می شوند و بنابراین قیمت انها نیز می تواند تحت تاثیر هر یک از این فاکتور ها تغییرات زیادی داشته باشد. بطور کلی می توان فاکتور های اصلی موثر بر قیمت مهره واشردار بصورت لیست در زیر بدین گونه دسته بندی نمود.


  • جنس مهره واشردار مهمترین فاکتور بر قیمت این اتصال صنعتی محسوب می شود. قیمت مهره واشردار استیل بالاتر از مهره واشردار آهنی و فولادی می باشد که سر منشا آن نیز قیمت بالاتر فلزهای آلیاژی استیل مثل کروم و نیکل می باشد.
  • سایز مهره واشر دار معرف میزان وزنی از متریال استفاده شده در تولید آن محسوب می شود که با بالا رفتن سایز در هر گرید طبیعتا قیمت آن نیز بالاتر می رود.
  • گرید مهره واشردار که در مورد متریال فولاد تحت تاثیر عملیات حرارتی سخت و در مورد مهره واشردار استیل بالاخص در گرید 316 با افزایش درصد کمی از فلز ارزشمند مولیبدنیوم ثورت گرفته و مستقیما بر قیمت مهره واشردار تاثیر می گذارد.

در مورد مهره واشردار فولادی و آهنی نوع و یا وجود آبکاری سطحی نیز از فاکتور های دیگر موثر بر قیمت مهره واشردار محسوب می شود. بدیهی است تاثیر این فاکتور ها بر قیمت به یک اندازه نبوده و با ضریب های متفاوتی در معادله قیمت داخل می شوند.

TEL : 021-55413127 | 55413167
Fax : 021-55421579
Email: info [at] pichsazanco.ir
Web: www.pichsazanco.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Pich Sazan Co.