پیچ چوب

پیچ چوب که از جنس فولادی تولید می شود برای نفوذ در داخل سطوح نرم مانند چوب و البته دیوار های گچی همراه با رولپلاک مورد استفاده قرار می گیرد. پیچ چوب شکلی مخروطی دارد و با نفوذ هر چه بیشتر در داخل سطوح در نوک تیز پیچ به سوراخ سطح پرداخته و در قسمت هایی با قطر بیشتر به افزایش تنش اتصال می پردازد. پیچ چوب نوک تیز است و نیازی به ایجاد سوراخ اولیه سطحی ندارد و معمولا به سبب بافت نرم چوب با نیرویی اندک شروع به سوراخ کردن و ورود به سطح چوب می کند. پیچ چوب اغلب بصورت آبکاری شده به رنگ نقره ای و یا طلایی در بازار یافت می شود. از پیچ چوب می توان بعنوان پیچ خودکار نیز در مواردی استفاده نمود اما توجه به این نکته اهمیت دارد که اغلب طول گام پیچ چوب بالاتر از طول گام پیچ خودکار معمولی بوده و بخش زیادی از پیچ چوب نیز بدون دنده بوده و صرفا نقش کوبش را بر روی لایه های برش خورده چوب بر اثر حرکت به جلوی دنده ها و ایجاد فضای قرار گیری پیچ چوب ایفا می کند.

مشخصات فنی پیچ چوب

پیچ چوب با توجه به سطح نرم چوب با سرعت بالایی در داخل سطح فرو می رود که به سبب طول گام بالای آن می باشد. نوع دنده های پیچ چوب درشت و بسیار تیز می باشد تا نه تنها به راحتی به برش دادن بافت چوب بپردازد بلکه میزان درگیری بالاتر و در عمق بیشتری نیز با بافت چوب داشته و در صورت اعمال نیروی کششی به راحتی از داخل چوب با کنده شدن بخش های درگیر با دنده خارج نشود. پیچ چوب در سایز های مختلف اینچی و میلیمتری قابل عرضه می باشد. پیچ چوب را برای اتصالات الوار ها و قطعات چوبی، نئوپان و ام دی اف در طول های مختلف استفاده می کنند. البته در اغلب موارد پیچ چوب در سایز های بزرگ برای الوار ها و قطعات تولید شده از چوب استفاده می شود که در این نوع کاربری ها نیز به صورت اتصال دو سو با آچار پیچ گوشتی تولید می شود. پیچ چوب بر حسب نوع کاربری هم بصورت کیلویی و هم برای کاربری های کوچکتر خانگی بصورت جعبه ای به فروش می رسد. قیمت پیچ چوب تابع فاکتور های بسیار متعددی می باشد که کیفیت عمل آوری و سایز از معترین این فاکتور ها می باشند.

پیچ چوب دو سوپیچ چوب دو سو
|

موجود
پیچ چوب IM2/5-10پیچ چوب IM2/5-10
|

موجود
پیچ چوب IM2-8پیچ چوب IM2-8
|

موجود
پیچ چوب سر چهارسو فیلیپسپیچ چوب سر چهارسو فیلیپس
|

موجود
پیچ چوب سر شش گوشپیچ چوب سر شش گوش
|

موجود

نوع دنده پیچ چوب

پیچ چوب با مقاومت چندان بالایی برای ورود به داخل سطوح مواجه هستن چرا که اساسا از پیچ چوب یا به منظور اتصال سطوح چوبی با بافت نرم استفاده می شود و یا در داخل سوراخ ایجاد شده گچ، آجر و ... همراه با رولپلاک مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو نوع دنده پیچ چوب می بایست دو قابلیت برندگی بالا برای برش بافت چوب و سرعت بالای اتصال را داشته باشد. بنابراین دنده پیچ چوب اغلب درشت، تیز و برنده و طول گام بالا می باشد. عمق دنده پیچ چوب نیز اغلب زیاد می باشد تا میزان درگیری بالاتر را با بافت چوب ایجاد کرده و از هرز شدن و شکست لایه های درگیر چوب میانی جلوگیری کند. برای بالاتر بودن سرعت اتصال پیچ چوب طول گام دنده های آن را بلند انتخاب می کنند.

مقایسه اتصال پیچ چوب و چسب چوب

در کاربری های صنعتی و در اتصالات صفحات چوبی گاهی از پیچ چوب، گاهی از چسب چوب و گاهی نیز به ندرت از ترکیب دو مورد استفاد می کنند. در اتصالات صفحات تولید شده از مشتقات چوبی مانند صفحات MDF استفاده از پیچ ام دی اف MDF که در اتصالات صفحات نئوپان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اما در اتصالات الوار ها و قطعات تولید شده از چوب با بافت های واقعی به سبب وجود نیروی چسبندگی بین بافت ها هم می توان از چسب چوب و هم از پیچ چوب استفاده نمود که هر یک دارای مزایا و معایبی هستند.

  • زمان اتصال پیچ چوب کمتر از مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن چسب می باشد که برای اتصالات پی در پی سبب اولویت استفاده از پیچ چوب بجای چسب چوب می شود.
  • استفاده از پیچ چوب برای اتصال صفحات نازک و یا با ابعاد کوچک بسیار دشوار بوده و سوراخ ایجاد شده در سطح چوب آن را دچار ضعف در برابر تنش ها نموده و احتمال شکست را تحت بارگذاری بالا می برد.
  • باز کردن اتصالات با پیچ چوب به هر دلیلی مانند جابجایی و بستن دبار در مقصد کار بسیار آسان تری می باشد.

به جز موارد یاد شده تفاوت هایی دیگر نیز در کاربری دو نوع اتصال وجود دارد اما به سبب سرعت بالای اتصال پیچ چوب دارای محبوبیت بالاتری است.

طول رزوه پیچ چوب

در اغلب موارد پیچ چوب به حالت نیم دنده تولید می شود بدین معنا که از نوک تیز دنده ها شروع شده و در نقاط بالایی پای گل پیچ بدون دنده می باشد. دلیل اصلی نوع بافت و نرمی چوب می باشد. در صورتیکه تمام طول پیچ چوب دنده شده باشد با نفوذ هر چه بیشتر در داخل چوب از اولین رزوه که بسته میشود تا آخرین رزوه به تدریج رزوه های پیچ چوب بدنه و گوشت چوب را خورده و در رده های آخر به سبب نرمی چوب عملا بافت ها از بین رفته اند. این در حالی است که در طراحی نیمه رزوه پیچ چوب دنده ها و رزوه های اول بدنه و گوشت چوب را شکافته و وارد می شوند و با نفوذ بیشتر در رده های بیشتر و تخت و بدون رزوه شدن پیچ درگیری بین سطح بدنه پیچ با گوشت چوب بیشتر می شود و تنش اتصال افزایش می یابد. به بیان ساده تر این قسمت بدون رزوه پیچ چوب می باشد که در پای گل پیچ به تدریج سبب له شدن بافت شکافته شده توسط رزوه های پیشین در جلو شده و تنش اتصال پیچ چوب را افزایش می دهد.

فاکتور های کیفی پیچ چوب

هر چند کیفیت عمل آوری پیچ چوب به اندازه پیچ های سنگین صنعتی مانند پیچ شش گوش که تحت بارگذاری های بسیار بالایی قرار دارند اهمیت پیدا نمی کند و اساسا پیچ چوب را مانند پیچ های شش گوش تست سختی و گرید نمی کنند اما فاکتور هایی نیز برای بررسی کیفی پیچ چوب وجود دارد. کیفیت عمل آوری و تولید پیچ چوب اغلب در یسه دسته متریال، نوک و دنده ها و سری و گل پیچ بررسی می کنند. عدم استفاده از متریال مناسب یا گرید مناسب از پیچ چوب می تواند سبب شود تحت بار یعنی در مرحله محکم کردن و افزایش تنش اتصال پیچ چوب دچار شکست گردد. همچنین استفاده نا صحیح از متریال و یا سخت کاری نا مناسب می تواند سبب گردد گل پیچ در مرحله اتصال دچار شکست گردد. از نظر ظاهری کیفیت گل پیچ به مفهوم فضای مناسب و قالب گیری مناسب برای قرارگیری آچار چه به شکل دو سو و چه به شکل چهارسو که اغلب در اتصالات صفحات چوبی مورد استفاده قرار می گیرد می باشد. کیفیت رزوه ها و دنده های پیچ چوب نیز که در واقع ابزار برش چوب محسوب می شوند از فاکتور های دیگر کیفی پیچ چوب می باشد که بصورت مستقیم بر روی قیمت آن نیز تاثیر می گذارد.

TEL : 021-55413127 | 55413167
Fax : 021-55421579
Email: info [at] pichsazanco.ir
Web: www.pichsazanco.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Pich Sazan Co.