واشر تخت

واشر تخت یکی از اتصالات بسیار پر کاربرد می باشد که همراه با مهره و پیچ در شکل های شش گوش، آلن، استاد بولت، پیچ متری و دیگر انواع پیچ مورد استفاده قرار می گیرد. واشر تخت گاهی در اتصالات پیچ و مهره همراه با واشر فنری و گاهی بصورت تک یا دوبل بکار گرفته می شود. واشر تخت اغلب در اتصالات به دو منظور مورد استفاده قرار می گیرد: یکی افزایش سطح اتکای مهره چرا که در بسیاری از اتصالات سطوح کار دارای استحکام لازم نبوده و با توجه به سطح اتکار کم مهره امکان ورود مهره در اثر گشتاور به داخل سطح کار وجود دارد که از محکم شدن اتصال جلوگیری به عمل می آورد. دلیل دوم استفاده از واشر تخت جلوگیری از خوردگی و آسیب رسیدن به سطح کار توسط مهره شش گوش می باشد.

مشخصات فنی واشر تخت

واشر تخت با استاندارد های مختلف، جنس ها و گرید های مختلف و در سایز های مختلفی تولید می شوند. استاندارد تولید واشر تخت بیان کننده شکل ظاهری شامل قطر بیرونی، قطر دروانی، ضخامت و نوع خمیدگی لبه ها می باشد و معروف ترین استاندارد تولید واشر تخت استاندارد DIN 125 می باشد. طبق این استاندارد واشر تخت از سایز 3 میلیمتر به بالا یعنی برای اتصال بر روی پیچ با قطر 3 میلیمتر و بالاتر تولید شده است. واشر تخت استاندارد DIN 125 در جنس های آهنی کلاس 5 بصورت گالوانیزه سرد، خشکه و فولادی کلاس های 8 و بالاتر به شکل گالوانیزه و داکرومات و همچنین در جنس استنلس استیل A2 , A4 تولید و عرضه می شود. قیمت واشر تخت به سبب سادگی تولید اغلب پایین بوده و واشر تخت بصورت وزنی خرید و فروش می شود.

واشر تخت استاندارد DIN 125 آهنیواشر تخت استاندارد DIN 125 آهنی
|

موجود
واشر تخت استیل A2 استاندارد DIN 125واشر تخت استیل A2 استاندارد DIN 125
|

موجود
واشر تخت فولادی HVواشر تخت فولادی HV
|

موجود
واشر تخت فولادی استاندارد DIN6916واشر تخت فولادی استاندارد DIN6916
|

موجود
واشر تخت استیل A4 گرید 316واشر تخت استیل A4 گرید 316
|

موجود

دلایل استفاده از واشر تخت

واشر تحت در اتصالات پیچ و مهره ها اغلب به دو دلیل اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل اصلی تر و مهمتر افزایش سطح اتکای پیچ می باشد. بدین معنا که با توجه به اینکه سطح مقطع گل پیچ چندان زیاد نمی باشد در صورت عدم استفاده از واشر ممکن است پیچ بصورت کلی سطح کار را بالاخص در مورد اتصالات صفحات آلومینیومی و صفات غیر فلزی رد کرده و به هیچ وجه اتصالی صورت نگیرد. استفاده از واشر تخت سطح اتکای پیچ را بسیار گسترده تر می کند که نه تنها سبب تکمیل فرایند اتصال می شود بلکه میزان بار و تنش ناشی از اتصال را بر روی سطح بیشتری از قطعه کار انتقال می دهد که از نظر فیزیکی فرایند مثبتی می باشد. دلیل دوم استفاده از واشر تخت جلوگیری از آسیب رسیدن به سطح قطعه کار می باشد چرا که لبه های شکل دار پیچ در صورت عدم استفاده از واشر تخت در دور های آخر اتصال سبب سایش و آسیب به سطح قطعه کار می شوند.

استاندارد های مختلف واشر تخت

واشر تخت با وجود ساختار و شکل ساده ای که دارد نه تنها از متریال های مختلف و در گرید های مختلفی تولید می شود بلکه دارای استاندارد های مختلفی است. استاندارد های مختلف واشر تخت بیان گر سه فاکتور بسیار مهم ابعادی هستند که می تواند عملکرد و قابلیت های واشر تخت را در قطر برابر به شدت تحت تاثیر قرار دهد. از میان این فاکتور ها مهمترین فاکتور ابعادی قطر خارجی واشر با وجود برابر بودن قطر داخلی است. در زیر این سه مورد و تاثیر آنها را بر کیفیت واشر تخت در استاندارد های مختلف برررسی می کنیم.


  • قطر خارجی واشر تخت یکی از فاکتور های ابعادی موثر بر نوع استاندارد تولید واشر تخت می باشد که نه تنها موثر بر میزان متریال بکار رفته در تولید بلکه موثر بر افزایش سطح اتکای پیچ می باشد.
  • ضخامت واشر تخت که از فاکتور های ابعادی بسیار موثر بر استقامت واشر تخت در مراحل انتهایی اتصال پیچ و تحت تنش می باشد که طبق استاندارد های مختلف به میزان های مختلفی بیان می شود.
  • انحنای لبه یا چمفر واشر تخت که در واقع تاثیری با فاکتور های مهندسی نه تنها بر نوع اتصال برکه در میزان و نقاط تمرکز تنش دارد و در استاندارد های مختلف بصورت شعاعی با حرف r مطرح می گردد.

استاندارد های تولید واشر تخت استاندارد های ابعادی هستند و بیان گر متریال بکار رفته از جمله آهن، فولاد و استیل و گرید های آنها در تولید واشر تخت نیستند.

آبکاری سطحی واشر تخت

واشر تخت بسته به اینکه از چه متریالی تولید شده باشد می تواند دارای آبکاری سطحی باشد. ابکاری سطحی واشر تخت برای متریال هایی صورت می پذیرد که دارای قابلیت ذاتی تحمل تماس با آب، رطوبت و یا مواد عالی و معدنی خورنده فلزات مانند اسید های رقیق و کلرید ها را نداشته باشند. از این رو واشر تخت فولادی و آهنی نیاز به آبکاری سطحی داشته حال آنکه واشر تخت استیل در هر دو گرید A2 , A4 بدون نیاز به آبکاری سطحی دارای قابلیت های ضد زنگ می باشد. آبکاری واشر تخت با بکار گیری عنصر فلزی فعال زینک Zn که به فارسی روی نیز نامیده می شود و به سه روش صورت می پذیرد که در زیر بررسی می نماییم.


  • واشر تخت گالوانیزه سرد که اغلب برای گرید های پایین آهنی مثل گرید 4 و 5 از واشر تخت صورت گرفته و تنها یک لایه بسیار سطحی و نازک از فلز زینک را بر روی سطح واشر تخت قرار می دهد.
  • واشر تخت گالوانیزه گرم که برای گرید های بالای فولادی مانند خشکه 8 و یا گرید های بالاتر واشر تخت مانند فولادی 10 و 12 مورد استفاده قرار می گیرد و لایه محافظ قدرتمندی بر روی سطح واشر تخت قرار می دهد.
  • واشر تخت داکرومات که با بکارگیری شیوه نوین از الکتروپلیتینک و با استفاده از فلز روی بر روی سطح واشر تخت صورت گرفته و دارای مقاومت محیطی بالایی نیز می باشد.

از میان دو نوع آبکاری گالوانیزه گرم و داکرومات واشر تخت با در نظر داشتن ضخامت کمتر لایه سطحی زینک بر روی واشر تخت داکرومات و دمای کمتری که این فرایند آبکاری واشر تخت در آن اتفاق می افتد باید این روش را بعنوان مدرن ترین و مناسب ترین روش آبکاری سطحی واشر تخت در نظر داشت.

TEL : 021-55413127 | 55413167
Fax : 021-55421579
Email: info [at] pichsazanco.ir
Web: www.pichsazanco.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Pich Sazan Co.