پیچ شیروانی

پیچ شیروانی که برای اتصال صفحات بر روی شیروانی پشتبام ها مورد استفاده قرار می گیرد اغلب از نوع نوک مته ای بوکسی می باشد. پیچ شیروانی بصورت نوک تیز و با اتصال چهارسو نیز تولید می شود. گروه صنعتی پیچ سازان تولید و عرضه انواع پیچ شیروانی در سایز های مختلف و بصورت آبکاری شده می باشد. پیچ شیروانی گاهی برای داشتن آب بندی مناسب به منظور عدم ورود آب به محیط داخل شیروانی بر اثر سوراخ بوجود آمده همراه با واشر فنری استفاده می شود. تغییر قطر جان پیچ شیروانی بر خلاف پیچ های چوب در طول پیچ اندک می باشد و پیش روی پیچ در داخل سطح نه با افزایش قطر جان پیچ بلکه با افزایش نفوذ در سطح دوم به افزایش تنش اتصال می انجامد. در اغلب موارد تعداد پیچ شیروانی اتصالات بکار گرفته شده در هر سطح متناسب با تعداد ورق ها بوده و تابعی از سطح شیروانی بر حسب متر مربع می باشد. برای کاربری های کوچک و خانگی پیچ شیروانی بصورت جعبه ای با تعداد محدود و برای کاربری های بزرگتر و برای نصابان ورق های شیروانی پیچ بصورت کیلویی نیز عرضه می شود.

مشخصات فنی پیچ شیروانی

پیچ شیروانی دارای دنده های سایز متوسط و با گام های کوتاه می باشد. پیچ شیروانی اغلب از جنس آهنی گرید 5.6 و بصورت آبکاری شده سطحی گالوانیزه و به رنگ نفره ای عرضه شده و دارای سر شش گوش و بصورت واشر سر خود می باشد. در اتصالات پیچ شیروانی برای ایجاد آب بندی واشر بر روی سطح شیروانی از واشر های لاستیکی استفاده می شود که هم نقش آب بند را دارد و هم بصورت الاستیک عمل کرده و سبب افزایش تنش اتصال می شود. گروه صنعتی پیچ سازان عرضه کننده انواع پیچ شیروانی در سایز های مختلف بصورت جعبه ای و کیلویی برای مشتریان عزیز می باشد. البته از پیچ های شیروانی در کاربری های مختلف دیگر بالاخص در برخی اتصالات تاسیساتی نیز استفاده می شود و کاربری پیچ شیروانی تنها محدود به اتصالات ورق های سقفی شیروانی و یا ساندویچ پنل ها نیست.

پیچ شیروانی نوک مته ای بوکسیپیچ شیروانی نوک مته ای بوکسی
|

موجود
پیچ شیروانی نوک تیزپیچ شیروانی نوک تیز
|

موجود
پیچ شیروانی چهارسو نوک مته ایپیچ شیروانی چهارسو نوک مته ای
|

موجود
پیچ شیروانی واشر سر خودپیچ شیروانی واشر سر خود
|

موجود
پیچ شیروانی گالوانیزه گرمپیچ شیروانی گالوانیزه گرم
|

موجود

نحوه طراحی پیچ شیروانی

پیچ های شیروانی در محیط باز مورد استفاده قرار می گیرند و می بایست چند قابلیت مهم در طراحی را بصورت همزمان داشته باشند. پیچ شیروانی نتنها می بایست تنش اتصال بالایی را بوجود آورد بلکه می بایست از آب بندی مناسبی برخوردار بوده و با توجه به طول بالایی که دارد قابلیت اتصال سریع را نیز داشته باشد. برای ورود بر روی سطوح فلزی پیچ شیروانی می بایست دارای قابلیت های خودکار نیز باشد. تمامی این ویژگی ها باعث می شود که پیچ شیروانی بصورت نوک مته ای با دنده هایی با طول گام بالا بصورت واشر سر خود طراحیس و تولید گردد تا ویژگی های اتصال مورد نظر را فراهم آورد.

نوع آبکاری پیچ شیروانی

پیچ شیروانی که برای اتصال صفحات گالوانیزه و یا ورق ها و ساندویچ پنل ها مورد استفاده قرار می گیرد به سبب تماس مستقیم بر روی شیروانی ها با رطوبت و آب نیاز به مقاومت سطحی بالا در محیط های خورنده می باشد. این مقاومت محیطی پیچ شیروانی یا می بایست با دخیل کردن فلزات فعال و گرانبهایی چون کروم و نیکل که قابلیت الکترون دهی بالایی در برابر اکسید کننده ها دارند فراهم شود و یا می بایست سطح پیچ شیروانی توسط یک لایه آبکاری عایق کننده لایه های زیرین پوشانیده شود. از این در اغلب موارد پیچ شیروانی را نه بصورت خود رنگ بلکه به رنگ نقره ای ناشی از فرایند آبکاری گالوانیزه سرد می بینید. طی فرایند آبکاری گالوانیزه سرد پیچ شیروانی یک لایه نازک از فلز زینگ یا روی در حمام گرم تحت دمای حدود 260 درجه سانتی گراد بر روی سطح خارجی پیچ شیروانی افزوده می شود. فلز زینک قابلیت های الکترون دهی بالایی داشته و از نفوذ آب به لایه های زیرین و زنگ زدن پیچ شیروانی ممانعت به عمل می آورد. شایان ذکر است در صورت ایجاد خراش های سطحی بر روی پیچ شیروانی گالوانیزه سرد مستعد زنگ زدگی در لایه های زیرین و در تماس با رطوبت خواهد بود. در مواردی محدود می توان از پیچ شیروانی استنلس استیل نیز استفاده نمود که قیمت این پیچ شیروانی به مراتب بالاتر از مورد آهنی و فولادی می باشد.

فاکتور های کیفی پیچ شیروانی

پیچ شیروانی از آنجایی که در محیط های بار مورد استفاده قرار می گیرد برخی فاکتور های کیفی برای آن قابل تعریف است. برخی از این فاکتور های کیفی پیچ شیروانی در زیر مورد ارزیابی قرار می گیرند.


  • مقاومت محیطی پیچ شیروانی مهمترین فاکتور کیفی آن محسوب می شود چرا که استفاده از شیروانی اساسا در محیط هایی با نرخ بارندگی و رطوبت بالا مطرح است و در این موارد نوع آبکاری سطحی پیچ شیروانی است که معرف مقاومت محیطی بالای آن می باشد.
  • کیفیت دنده های پیچ شیروانی نیز با توجه به نفوذ آن در داخل وروق ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورتیکه دنده ها و رزوه ها تیز و سیقلی نباشند سبب کاهش سرعت اتصال می گردد.
  • کیفیت گل و قسمت آچار خور پیچ شیروانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است در صورت داشتن اتصال دو سو و یا چهار سو کیفیت و عمق مهل قرارگیری نوک آچار اهمیت ویژه ای دارد.

اغلب موارد یاد شده بیانگر کیفیت پیچ شیروانی بر حسب اتصال می باشند اما مواردی دقیق تر و مهم تر بر کیفیت پیچ شیروانی موثر هستند که بر اثر موارد افزاینده طول عمر در برابر شرایط محیطی بوجود می آیند.

TEL : 021-55413127 | 55413167
Fax : 021-55421579
Email: info [at] pichsazanco.ir
Web: www.pichsazanco.ir

© Copy right 2020 | All ights Reserved | Pich Sazan Co.